Smakowicie z Ellą

ella_1„Smakowita Ella” to znakomicie napisana i starannie wydana książka kucharska napisana przez byłą modelkę.

Ten ostatni fakt był dla mnie tak intrygujący, że z niecierpliwością wypatrywałam ukazania się tej pozycji na rynku.

Przykład Elli, jej zmaganie z chorobą, determinacja w walce o normalne życie i dobre samopoczucie oraz efekt jaki osiągnęła po zaledwie kilku miesiącach, zmieniając „jedynie” swe nawyki żywieniowe – jest bardzo zachęcający.  Jej postawa jest wręcz zaraźliwa! Na zachodzie nawet mówi się nawet o „efekcie Elli” – co oznacza, że blogerka ma już spore grono swoich wielbicieli i gorliwych naśladowców.

Ella z dnia na dzień zdecydowała się na dietę wegańską, bezglutenową, bezcukrową i  pozbawioną chemicznych dodatków. Wymyśliła sobie smakowite dania, które z założenia miały być proste w przyrządzeniu, szybkie i faktycznie smaczne – czyli takie, które robi się i zjada z przyjemnością. Przyznaje wprost, że nie przepada za niektórymi składnikami (np. tofu) i po prostu ich nie używa. A dania, które zawsze uwielbiała, takie jak brownie, pizza czy lody – nauczyła się przyrządzać w nowy, zdrowy sposób.

Każdy rozdział opatrzony jest obszernym wstępem, gdzie podaje szereg wskazówek na temat przygotowania, zastosowania i zastępowania jednych składników innymi. Nie są to zwykłe „książkowe” informacje, ale osobiste spostrzeżenia napisane prostym, przystępnym językiem. W ogóle, podczas czytania całej książki odnosi się wrażenia, że Ella to taka dobra przyjaciółka, która po prostu dzieli się tym, co sama „wypracowała” gotując dla siebie lub dla swoich przyjaciół.

W książce znajduje się mnóstwo przepisów na dania z warzyw, sałatki, placki, sosy, makarony, zapiekanki, risotto, kasze, bezglutenowe ciastka, pizzę, owsiankę, oraz szereg pomysłów na soki i smoothie – w sumie ponad 100 sprawdzonych przepisów o średnim stopniu trudności. Nie wszystkie są opatrzone zdjęciami, ale każdy z nich jest dokładnie opisany, łącznie z podaniem ilości porcji jakie wyjdą z danego przepisu.

ella_3

Dawno nie miała w ręku książki kulinarnej, która byłaby napisana tak swobodnie, entuzjastycznie i z miłością do jedzenia. Mam wrażenie, że Ella otworzyła jakiś nowy rozdział w mojej kuchni.

Jeśli szukacie pomysłu na wiosenną zmianę w swoim menu – ta książka może okazać się strzałem w 10!

 

Ella Woodward: „Smakowita Ella. Cudowne produkty i przepyszne jedzenie, które pokochacie ty i twoje ciało”,

Wydawnictwo Znak Literanova

Liczba stron: 256,

Oprawa: twarda

 

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak Literanova.

Skomentuj