Zaznacz stronę

Jak wykorzystać możliwości pompy insulinowej?

4 Gru 2018O cukrzycy

Jeśli twoje dziecko używa pompy insulinowej może przydadzą ci się te informacje:

Wiele pomp pozwala zdefiniować kilka schematów podawania insuliny bazowej. Możesz to wykorzystać ustawiając inny schemat np. w weekend, kiedy dziecko dłużej śpi, nie ma zajęć lub przeciwnie, ma trening i zapotrzebowanie na insulinę bazową jest inne niż od poniedziałku do piątku. Taki schemat możesz też użyć w czasie choroby, kiedy zwykle zapotrzebowane na insulinę jest większe.

W pompie możesz ustawić bazę tymczasową. Jest to opcja, która świetnie sprawdza się przed np. niezaplanowanymi ćwiczeniami, zbliżającą się hipo lub hiperglikemią. W takich przypadkach po prostu nastawiasz ile insuliny ma być podawane i przez jaki czas. Najlepsze jest to, że nie musisz pamiętać o powrocie do normalnych ustawień, bo po ustalonym czasie pompa przejdzie w normalny tryb podawania bazy.

Jeśli zdarzyło ci się zapomnieć zmierzyć cukier 2-3 godziny po posiłku, to wykorzystaj funkcję alarmu. Wiele pomp w trakcie podawania bolusa proponuje dźwiękowe przypomnienie o pomiarze po ustalonym czasie.

Posiłki zwykle zawierają nie tylko węglowodany. Aby zabezpieczyć się, przed hipoglikemią po posiłku złożonym również z białek i tłuszczu, warto wykorzystać bolus złożony. Dzięki tej funkcji, na część węglowodanową posiłku, insulina zostanie podana od razu, a na część białkowo-tłuszczową w ciągu ustalonego czasu.

Jeśli jesteś na imprezie, gdzie w zasadzie są tylko przekąski, warto użyć bolusa przedłużonego. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało co chwilę ważyć po kilka paluszków, tylko rozłoży podanie insuliny w czasie.

Pompy z reguły pozwalają na zapisanie w pamięci wartości pomiarów (również tych odebranych z sensora) oraz podawanej insuliny. Warto co pewien czas zapisać te dane do komputera i przeanalizować.

Bardzo pomocną funkcjonalnością jest możliwość sparowania glukometru i transmitera do ciągłego pomiaru glikemii. Daje to możliwość automatycznego przesyłania danych o pomiarze z glukometru do pompy oraz przesyłania pomiarów z sensora.

4 Gru 2018O cukrzycy